Wtorek, 4 sierpnia 2020 Imieniny: Dominika, Jana
Nidzica - wiadomości, informacje, ogłoszenia || Nidzica24.pl - Miasto w zasięgu reki

Wiadomości

Czy węgiel jest przyszłością UE?

  • 12-01-2017 16:32
    http://encoal.pl/technologia/
  • komentarzy: 0
    odsłon: 1566
  • ocena: 0.0 / 5
    głosów: 0
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułufot. encoal.pl/technologia

Do tej pory kraje Unii Europejskiej uważały wydobycie węgla za nierentowne. Głównymi czynnikami, wpływającymi na takie stanowisko, były przede wszystkim wysokie nakłady pieniężne przeznaczane na wynagrodzenia dla pracowników kopalni oraz na bezpieczeństwo, nie bez znaczenia była również ochrona środowiska. Z tego względu kraje europejskiej w dużej mierze dotowały sprzedaż węgla, stopniowo hamując jego wydobycie i decydując się na import tego surowca z takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Australia. Warto zauważyć, że poza Unią Europejską koszty wydobycia były stosunkowo tańsze. Co za tym idzie, tańszy był również sam węgiel.

Zmiana stanowiska Unii Europejskiej
W ostatnich latach dla Unii Europejskiej jednym z priorytetów stało się osiągnięcie energetycznej niezależności. W związku z tym zmienił się również jej stosunek do węgla, tradycyjnego i jednego z najbogatszych własnych źródeł energii. Zaczęto dostrzegać jego zalety, co miało wpływ na zmianę dotychczasowego stanowiska UE.

Dlaczego węgiel jest przyszłością?
W latach 2000-2010 zużycie węgla na świecie rosło o około pięć procent rocznie. Zważywszy, że w zastraszającym tempie kurczą się zarówno złoża uranu, jak i ropy naftowej, znaczenie węgla z roku na rok będzie rosło w jeszcze większym tempie. Obecne napięcie w stosunkach międzynarodowych jest powodem chęci uzyskania niezależności energetycznej przez wiele krajów UE. Jak mówi Milton Catelin, prezes World Coal Association: „Poszczególne kraje powinny skupić się na rozwoju gospodarczym i powinny móc korzystać z zasobów surowcowych, które posiadają”.

Reklama

Jak można wykorzystać węgiel?
Polska firma EnCoal Gasification sp. z o.o. - spółka, której misją jest wdrożenie w Polsce sprawdzonej i efektywnej ekonomicznie technologii zgazowania węgla i materiałów węglowych niskiej jakości, stara się wprowadzić technologię - zgazowanie węgla >> na rynek naszego kraju. Albowiem choć na świecie funkcjonuje kilkaset instalacji przemysłowych, które przetwarzają materiały węglowe na syngaz, to w Polsce niestety nie zrealizowano jeszcze żadnego projektu.

Węgiel, Technologia, Gospodarka, Unia Europejska, Polska
Oceń tekst
Reklama
Dodaj komentarz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »

Służy do przechowywania zdjęć

Reklama
Najczęściej czytane
Ostatnio dodane albumy
Reklama
Top użytkownicy
Fotografie użytkowników
partners partners partners partners partners partners partners partners partners partners