Czwartek, 22 sierpnia 2019 Imieniny: Marii, Cezarego
Nidzica - wiadomości, informacje, ogłoszenia || Nidzica24.pl - Miasto w zasięgu reki

Wiadomości

Dlaczego warto wybudować własny dom?

  • 30-09-2015 08:44
    dominanta.pl
  • komentarzy: 0
    odsłon: 4313
  • ocena: 0.0 / 5
    głosów: 0
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułufot. Dominanta / dominanta.pl

Dom to inwestycja, którą się podejmuje z myślą o przyszłości. Będziecie z niego długo korzystać, i oby wam długo i dobrze służył. Dodatkowo warto mieć świadomość, że inwestujecie w coś trwałego, nieruchomość, którą można zostawić dzieciom, a w szczególnych przypadkach także sprzedać. Jak to kiedyś ktoś mądrze powiedział? „Inwestuje się w mury i ziemię”. Wartość nieruchomości w naszym kraju jest dosyć pewna, a praktyczny pożytek z niej niekwestionowany. Posiadanie domu daje ponadto poczucie bezpieczeństwa i stabilności, zwłaszcza że możecie tak, aby był odporny na kryzys czy zmiany losu.

Budowa domu to trochę jak założenie gniazda. To przedsięwzięcie pionierskie podejmowane z myślą o wspólnocie. Dla waszych dzieci dom będzie pierwszym miejscem, jakie poznają, prawdziwie własnym i najbliższym. Takie miejsce się kocha, do niego się tęskni i wraca.

Wasz dom może być także gościnnym miejscem spotkań. Staropolską gościnność mamy przecież w genach, a ona nie może się obyć bez domu z wielkim stołem czy hucznych przyjęć w ogrodzie. Są domy, do których zjeżdżają się kilka razy w roku wszyscy członkowie rodziny. Jeśli taka perspektywa jest wam miła, a do tego lubicie być oparciem dla swoich bliskich, koniecznie budujcie dom!

Niektórzy uważają, że dom to prestiż, że zwyczajnie wypada mieć dom. Dla takich osób ma to znaczenie zarówno ze względu na własne samopoczucie, jak i na to, jak patrzą na nas inni. Udana budowa jest jednocześnie świadectwem przedsiębiorczości i umiejętności skutecznego działania inwestorów. Wskazuje także na ich poziom życia oraz gust. Najlepsze dzieła architektury, projekty domów powstawały właśnie dzięki takim ambicjom. Inwestycja jest naszą wizytówką. Piękny dom budzi respekt i podziw, dlatego przyjemnie jest być jego właścicielem.

Finanse
Skupmy teraz naszą uwagę na stronie finansowej budowania domu. Ile to będzie kosztować? Na początek warto się zastanowić jaki dom możecie wybudować z funduszy własnych i pożyczonych. Pierwszym zadaniem, jeśli myślicie o budowie domu jest oszacowanie kosztów takiej inwestycji i możliwości jej sfinansowania.

Po pierwsze: bilans możliwości finansowych. Jest najważniejszy w czasie podejmowania decyzji o budowie domu. Tak jak robią to ekonomiści, należy oszacować posiadane aktywa (majątek) i pasywa (długi) oraz wykonać rachunek przepływów finansowych (przewidywanych wpływów gotówki i wydatków). Należy zacząć od odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania:
- czym dysponujemy - podliczacie uzbierane oszczędności, ewentualną premię z książeczki mieszkaniowej, szacujecie wartość majątku, który zamierzacie spieniężyć (na przykład obrazy, biżuteria, mieszkanie). Prawdopodobnie wynik nie da kwoty wystarczającej na kupno działki i budowę domu, ale powie, jakim własnym wkładem możecie się wykazać w banku, który sfinansuje inwestycję;
- ile zarabiamy - sumujecie tu wszelkie dochody regularnie uzyskiwane przez członków rodziny. Te nieregularne (na przykład nagrody czy premie roczne) też są ważne w bilansie, ale nie dla banków, które na ogół wcale ich nie uwzględniają w analizie zdolności kredytowej. Z pewnością jednak każda kwota przyda się w trakcie wykańczania domu czy urządzania ogrodu;
- ile wydajemy - tu trzeba się wykazać szczególną starannością i drobiazgowo podliczyć wszystkie wydatki ponoszone w ciągu roku (nie w każdym miesiącu będą takie same, dlatego najlepiej je zsumować i podzielić przez 12). Będą to koszty utrzymania rodziny i domu, spłaty zaciągniętych pożyczek, składki na ubezpieczenie samochodu, mieszkania lub na życie, czesne za szkołę dziecka itp. Musicie oszacować koszty utrzymania domu, który dopiero zamierzacie wybudować, bo przypuszczalnie będą one wyższe niż ponoszone dotychczas. Jeśli planujecie powiększenie rodziny, też musicie to uwzględnić.

Reklama

Uzyskany wynik (dochody minus wydatki) powie wam, jaką macie i będziecie mieć nadwyżkę w budżecie miesięcznym, czyli ile pieniędzy maksymalnie możecie przeznaczyć na spłatę kredytu. Kwotę tę powinniście dodatkowo pomniejszyć przynajmniej o 20%, bo mogą się pojawić dodatkowe potrzeby niezwiązane z budową lub przejściowe problemy finansowe. Poza tym w okresie kredytowania rata może wzrosnąć na skutek zmian stóp procentowych czy kursu waluty (jeśli macie kredyt w walucie obcej). Wolne fundusze pozwolą w przybliżeniu określić, jakiej wysokości kredyt możecie uzyskać. Jeżeli zależy wam na jak najwyższej kwocie, musicie odwiedzić kilka banków - w każdym będzie ona prawdopodobnie inna (zależy od polityki banku), różnice mogą sięgać nawet 100 tys. zł. Kwota, którą bank wam wypłaci, może być niższa od przyznanego kredytu o prowizję, koszt ubezpieczenia pomostowego, brakujący wkład własny i wyceny nieruchomości. Trzeba też pamiętać, że podstawą pozytywnej decyzji banku jest dobra historia kredytowa, czyli brak opóźnień w spłacie dotychczasowych zobowiązań finansowych, takich jak kredyt ratalny, karta kredytowa czy limit w rachunku bieżącym. Warto zainteresować się programem MDM.

Kredyt lub środki własne dadzą wam kwotę, która będzie podstawą waszego budżetu. Wybierając działkę, projekt domu, decydując o technologii budowy, czasie jej trwania, standardzie wykończenia, musicie stale dbać o to, żeby zmieścić się w zaplanowanym budżecie.

Dom, Projekt domu, Inwestycja, Kredyt na dom, Mieszkanie dla młodych, Działka budowlana
Oceń tekst
Reklama
Dodaj komentarz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »

Biała pora roku

Reklama
Najczęściej czytane
Ostatnio dodane albumy
Reklama
Top użytkownicy
Fotografie użytkowników
partners partners partners partners partners partners partners partners partners partners