Wtorek, 25 czerwca 2019 Imieniny: Łucji, Wilhelma
Nidzica - wiadomości, informacje, ogłoszenia || Nidzica24.pl - Miasto w zasięgu reki

Wiadomości

Jak wybrać fotel do pracy siedzącej?

  • 13-07-2016 08:24
    ergo-fotel.pl
  • komentarzy: 0
    odsłon: 1331
  • ocena: 0.0 / 5
    głosów: 0
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułufot. bizmac, Creative Commons / Flickr

Fotel biurowy to najważniejszy mebel, który ma największy wpływ na naszą efektywność samopoczucie i zdrowie. Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy do pracy?

Zgodnie z zasadami ergonomii praca powinna być wykonywana w takich warunkach, aby otoczenie jak najmniej oddziaływało na organizm człowieka. W przypadku pracy biurowej otoczeniem będzie pokój, w którym pracujemy, meble i sprzęt biurowy oraz najczęściej komputer. Obciążenie organizmu w czasie pracy za biurkiem jest duże, a dotyczy to głównie kręgosłupa. Kręgosłup człowieka w pozycji siedzącej jest obciążony kilkakrotnie bardziej niż w pozycji stojącej lub w ruchu. Zwiększone obciążenie po kilku latach może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, a nawet do urazów. Aby temu zapobiec musimy zwracać uwagę na to, w jakich warunkach pracujemy, jakiego sprzętu i jakich mebli używamy.

Z tego krótkiego wprowadzenia wynika, że najważniejszym meblem jest fotel biurowy (zamiennie może być nazywany krzesłem biurowym), który powinien umożliwiać przyjęcie takiej pozycji, która powoduje najmniejsze obciążenie kręgosłupa i innych części ciała. Zapewnia to odpowiednie wyprofilowanie siedziska i oparcia, zgodne z kształtem ciała oraz regulacja poszczególnych elementów fotela. Dzięki regulacji fotel może być prawidłowo ustawiany dla osób o różnym wzroście i proporcjach budowy ciała. Stopy oparte swobodnie na podłodze, linia podudzia pod kątem prostym do ud, linia ud poziomo, sylwetka wyprostowana. To można osiągnąć regulując wysokość siedziska oraz kąt pochylenia oparcia.

Fotel biurowy można wyposażyć w kilka elementów służących wygodzie i pomocnych w jeszcze lepszym dopasowaniu do sylwetki człowieka. Takim elementem jest regulowana poduszka w odcinku lędźwiowym, która pomaga w utrzymaniu naturalnego wygięcia kręgosłupa, a czasami je wymusza. Podłokietniki służą odciążeniu ramion w trakcie używania klawiatury, oczywiście powinny być regulowane. Zagłówek służy raczej rzadkim chwilom relaksu, ale w takich momentach jest nieoceniony. Fotel biurowy powinien być obrotowy wokół osi pionowej, wygodniej jest pracować przy dużym biurku, obok innych sprzętów biurowych. Stabilność zapewnia stelaż na 5-6 ramionach, podparty na kółkach. Ruchomy fotel na kółkach zapobiega przyjmowaniu nienaturalnych pozycji ciała, które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia.

Reklama

Materiały obiciowe to w przypadku foteli biurowych do stałej pracy kompromis komfortu i prestiżu. Obicia z naturalnej skóry to prestiż, ale komfort raczej na krótka metę. W trakcie wielogodzinnej pracy będziemy się pocić. Obicia z siatki, może nie wyglądają tak elegancko, ale mają inne zalety - przepuszczają powietrze w stopniu zapobiegającym poceniu się i lepiej rozkładają naciski na powierzchni ciała. Te zalety przemawiają za wyborem siateczki w fotelu do pracy (oferta foteli - www.ergo-fotel.pl/fotele-obrotowe).

Fotel biurowy to najważniejszy mebel, ale wymagania dotyczące stanowiska pracy biurowej obejmują szerszy zakres zagadnień. Jeśli chodzi o meble biurowe to jest stół (biurko), podnóżek, ułożenie klawiatury, ustawienie monitora ekranowego. Pomieszczenie pracy musi mieć odpowiednie oświetlenie, wentylację, wilgotność powietrza. O tym wszystkim stanowią odpowiednie przepisy prawa, które trzeba przestrzegać w trosce o własne zdrowie.

Artykuł sponsorowany przez serwis Ergo-Fotel.pl.

Biuro, Dom, Fotel, Fotel biurowy, Krzesło, Praca, Mebel, Stanowisko pracy
Oceń tekst
Reklama
Dodaj komentarz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »

'Tradycyjna' ryba wigilijna

Reklama
Najczęściej czytane
Ostatnio dodane albumy
Reklama
Top użytkownicy
Fotografie użytkowników
partners partners partners partners partners partners partners partners partners partners