Wtorek, 4 sierpnia 2020 Imieniny: Dominika, Jana
Nidzica - wiadomości, informacje, ogłoszenia || Nidzica24.pl - Miasto w zasięgu reki

Wiadomości

Ruszyły działania policyjne "Pierwszy dzień wiosny"

  • 21-03-2016 16:28
    KPP Nidzica / Izabela Demska
  • komentarzy: 0
    odsłon: 3857
  • ocena: 0.0 / 5
    głosów: 0
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułufot. KWP w Olsztynie / wm.policja.gov.pl

21 marca większości nam kojarzy się z nadejściem wiosny, a uczniom… z dniem wolnym od nauki. Dla młodzieży jest to tradycyjny „Dzień wagarowicza”. W tym dniu w mieście i na jego obrzeżach dochodzi do różnych sytuacji i zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo policjanci w całym województwie przeprowadzają działania prewencyjne o nazwie „Pierwszy dzień wiosny 2016”.

Głównym zadaniem tych działań jest ujawnianie nieletnich uchylających się od obowiązku szkolnego. W tym dniu uczniowie często bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły lub spotykają się po lekcjach, gdzie bez nadzoru i opieki dorosłych dopuszczają się wybryków chuligańskich, manifestacyjnie spożywają alkohol, palą papierosy, bądź inne używki.

Wiele czynów karalnych popełnianych jest przez nieletnich poza szkołą, w godzinach trwania zajęć lekcyjnych. Często ofiarami stają się rówieśnicy sprawców tych czynów, którzy najczęściej także są w tym czasie na wagarach. Nieletni pozbawieni opieki mogą stać się ofiarami osób ze skłonnościami pedofilskimi, dealerów narkotykowych lub innych osób, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dzieci i młodzież.

Reklama

W związku z tymi zagrożeniami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy będą podejmować działania zmierzające do ujawniania uczniów przebywających bez uzasadnionego powodu poza szkołą w czasie trwania lekcji. W przypadku stwierdzenia takiego faktu osoby takie odwożone będą do szkół i przekazywani dyrektorom lub rodzicom. Policjanci będą sprawdzać sklepy, w których sprzedawany jest alkohol i papierosy, pod kątem sprzedaży tego asortymentu osobom małoletnim. W przypadku ujawnienia nieletnich spożywających alkohol lub będących pod jego wpływem, mundurowi będą ustalać miejsce zakupu alkoholu. Regularnie będą kontrolowane parki, skwery, restauracje, bary, dyskoteki, dworce PKS i PKP, inne miejsca w których będzie mogła przebywać i gromadzić się młodzież.

Warto pamiętać, że sprzedaż papierosów osobom niepełnoletnim jest wykroczeniem, za które zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu grozi kara grzywny do 2 tysięcy złotych.Sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18-go roku życia jest natomiast przestępstwem, za które grozi grzywna.

Od wielu lat funkcjonariusze przypominają i apelują do sprzedawców o zwrócenie szczególnej uwagi na młode osoby kupujące alkohol i papierosy. Dlatego też odwiedzają ich i rozdają list o poniższej treści.

Policja, Nidzica, Pierwszy dzień wiosny, Dzień wagarowicz, Wiosna, Alkohol, Wagary, Szkoła, Pierwszy dzień wiosny 2016, Obowiązek szkolny
Oceń tekst
Reklama
Zobacz także
Dodaj komentarz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »

'Tradycyjna' ryba wigilijna

Reklama
Najczęściej czytane
Ostatnio dodane albumy
Reklama
Top użytkownicy
Fotografie użytkowników
partners partners partners partners partners partners partners partners partners partners