Niedziela, 17 listopada 2019 Imieniny: Salomei, Grzegorza
Nidzica - wiadomości, informacje, ogłoszenia || Nidzica24.pl - Miasto w zasięgu reki

Wiadomości

Uzdatnianie wody we własnym zakresie

 • 13-03-2015 14:06
  Aquafiltry
 • komentarzy: 1
  odsłon: 3992
 • ocena: 5.0 / 5
  głosów: 1
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułufot. Fazimoto, Creative Commons / Flickr

Polacy coraz chętniej postanawiają sami zadbać o własne zdrowie i komfort, stąd częściej decydują się na uzdatnianie wody we własnym zakresie. Lokalne stacje uzdatniania wody nie zawsze dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków.

Jednym z kluczowych elementów uzdatniania jest zmiękczanie wody. Twardość wody jest skutkiem rozpuszczonych w niej soli wapnia, magnezu, i metali wartościowych. Używanie twardej wody objawia się między innymi osadzaniem kamienia na garnkach, czy potrzebą używania większej ilości detergentów, na przykład podczas prania. Zmiękczenie wody stosuje się w trzech podstawowych przypadkach jej stwardnienia, czyli:
- Twardość węglanowa (Tw) – spowodowana obecnością kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. W tym wypadku wystarczy przegotowanie wody, aby pozbyć się problemu.
- Twardość niewęglanowa (Ts) – powstaje poprzez podwyższoną zawartość w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.
- Twardość ogólna (To) – czyli suma wartości twardości węglanowej i niewęglanowej.

Reklama

Zmiękczanie wody to proces chemiczny, którego celem jest całkowite, lub przynajmniej częściowe usunięcie zanieczyszczeń. Wyróżnia się kilka metod zmiękczania takich jak: destylację, metody termiczne, metody chemiczne i metody fizykochemiczne. Twarda woda jest szkodliwa nie tylko dla zdrowia, ale także dla naszego portfela. Osadzający się kamień jest częstą przyczyną awarii sprzętu AGD, czyli pralek, zmywarek, czajników, a nawet żelazek. Twarda woda obniża również sprawność energetyczną urządzeń. Nowoczesna hydraulika proponuje wiele rodzajów zmiękczania wody, różniących się ceną oraz skutecznością. Stosuje się urządzenie zwane magnetyzerem, które wytrąca metale z wody. To aktualnie najtańszy sposób. Lepsze rezultaty dają domowe stacje uzdatniania wody, choć ich cena również jest adekwatnie wyższa. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia idealnie czystą wodę jest metoda odwróconej osmozy. Niestety to najdroższe z możliwych rozwiązań.

Dom, Finanse, Zdrowie, Woda, Zmiękczanie wody, Filtry, Uzdatnianie wody, Twardość wody, Stacje uzdatniania
Oceń tekst
Reklama
Dodaj komentarz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »

Budynek strażacki

Komentarze
 • Masaosa
  Masaosa #1

  A co wy na to, żeby zainstalować zestaw odwróconej osmozy http://www.filtry-do-wody.info/odwrocona-osmoza/ dodatkowo pod zlew?

  dnia 16 March 2015

Reklama
Najczęściej czytane
Ostatnio dodane albumy
Reklama
Top użytkownicy
Fotografie użytkowników
partners partners partners partners partners partners partners partners partners partners