Czwartek, 22 sierpnia 2019 Imieniny: Marii, Cezarego
Nidzica - wiadomości, informacje, ogłoszenia || Nidzica24.pl - Miasto w zasięgu reki

Wiadomości

Właściwa postawa to komfort życia

  • 28-02-2016 19:59
    Karolina Gnidzińska
  • komentarzy: 0
    odsłon: 1909
  • ocena: 0.0 / 5
    głosów: 0
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułufot. polandmfa, Creative Commons / Flickr

Wady postawy znajdują się na czele listy chorób związanych z cywilizacją. Bagatelizowanie tego problemu zwłaszcza u dzieci w przyszłości może przynieść różnorodne powikłania chorobowe.

Statystyki są alarmujące - ponad 80% dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana lub krzywy kręgosłup. Główną przyczyną tego stanu jest zmiana trybu życia z aktywnego ruchowo na siedzący. Dzieci większość dziennego czasu przebywają w pozycji siedzącej. Konsekwencją tego jest pojawienie się zaburzeń postawy ciała, które nieleczone z czasem pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych wad postawy. Rodzice muszą być świadomi, że jeśli lekarz stwierdził u dziecka wystąpienie wady postawy, to nie minie ona wraz z jego rozwojem. Z wad postawy się nie „wyrasta”.

Bagatelizowanie najmniejszych nawet zaburzeń postawy u dzieci negatywnie wpływa na ich zdrowie i sprawność, a w przyszłości może przynieść bardzo niekorzystne w skutkach powikłania chorobowe.

Wady postawy wprawdzie nie powodują zagrożenia życia, ale są przyczyną długotrwałych dolegliwości i znacznego dyskomfortu. Mogą powodować zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu człowieka. Pogłębienie przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa, może pogarszać wentylację płuc i utrudniać dopływ krwi do mózgu. Kręgosłup prosty na skutek zbyt słabej amortyzacji może powodować mikro-urazy głowy podczas chodzenia czy skakania. Skoliozy pogarszają wentylację płuc, powodują bóle międzyżebrowe, utrudniają pracę serca i wielu dużych naczyń krwionośnych. Płaskostopie i koślawe lub szpotawe kolana utrudniają długotrwałe stanie i chodzenie. Ogólnie wady postawy pogarszają warunki statyki ciała, powodują zwiększenie zużycia energii, poczucie znużenia i nerwowość.

Reklama

Większość dzieci przychodzi na świat ze zdrowym kręgosłupem, nogami i stopami. Co zrobić, by zachowały prawidłową postawę? Recepta na sukces brzmi: więcej ruchu i zdrowy styl życia. Jeśli chcemy, by dzieci miały piękną sylwetkę, nie garbiły się i były zdrowe. Musimy postawić na profilaktykę.

Dekalog dla rodziców
1. Zapisz dziecko na regularne zajęcia gimnastyki korekcyjno–kompensacyjnej.
2. Wykonuj razem z dzieckiem zalecony zestaw ćwiczeń domowych.
3. Zażywaj ruchu razem z dzieckiem (codziennie gimnastyka poranna oraz do wyboru: pływanie, marsz w terenie, jazda na rowerze, jazda na nartach).
4. Nie pozwól aby dziecko spędzało dużo czasu przed telewizorem czy komputerem.
5. Przypominaj dziecku o prawidłowej postawie podczas nauki, pracy i w trakcie zabawy. Prace przy stoliku co 30 minut przerywaj zabawą ruchową.
6. Zadbaj o właściwą dietę, musi zawierać dużo łatwo przyswajalnego wapnia i witaminy D.
7. Nie dopuszczaj do nadwagi.
8. Zorganizuj dziecku odpowiednie meble do nauki i wypoczynku( biurko i krzesło o regulowanej wysokości).
9. Zwróć uwagę na prawidłowe noszenie tornistra – na obu ramionach.
10. Kontroluj systematycznie postawę ciała dziecka, a jeśli zauważysz niepokojące objawy zgłoś się koniecznie do specjalisty.

Postawa, Porady, Prawidłowa postawa, Dziecko, Dorastanie, Choroby cywilizacyjne, Wady postawy, Gimnastyka
Oceń tekst
Reklama
Dodaj komentarz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »

'Tradycyjna' ryba wigilijna

Reklama
Najczęściej czytane
Ostatnio dodane albumy
Reklama
Top użytkownicy
Fotografie użytkowników
partners partners partners partners partners partners partners partners partners partners